2005 / Dziennik „Rzeczypospolita” / Marek Knapa, Marek
Trojanowski
Nowa makieta dziennika "Rzeczpospolita", autorstwa Marka Knapa i Marka Trojanowskiego należy uznać za kolejny po "Pulsie Biznesu" Jacka Utki, dowód na diametralną zmianę w podejściu do roli i funkcji projektanta w tworzeniu gazety w Polsce. Nowej makiecie "Rzeczpospolitej" przyświecała popularna na rynku prasy zasada: 3 min, 30 min oraz 3 godziny czytania - czyli jak wyjaśnia Knap - "Łatwa nawigacja, możliwość szybkiego wertowania. To był podstawowy cel, ponieważ coraz mniej czasu możemy poświęcić na czytanie". Innym bardzo ważnym czynnikiem, z którym musi się liczyć każdy projektant podejmujący pracę nad nową szatą graficzną gazety codziennej o takiej tradycji jak "Rzeczpospolita", było według Knapa: "Uchwycenie jej charakteru, raczej tradycyjnego, powściągliwego, poprzez między innymi odciążenie layoutu. Stąd wybór i dominacja klasycystycznego dwuelementowego kroju pisma oraz zasada stosowania tylko jednej grubości linii (0,5 pkt) w całym projekcie gazety. Warto zwrócić uwagę na ryzykowny, bo dotyczący niezwykle charakterystycznego elementu gazety, redesign winiety, pełniący zarazem funkcję logo wydawcy. Dzięki zdynamizowaniu formy winiety, zastosowaniu nowej rodziny pism, której stworzona została specjalnie dla „Rzeczypospolitej” przez kopenhadzkie studio e-Types, oraz dzięki użytej kolorystyce powstał elegancki projekt, łączący tradycje z nowoczesnym podejściem do grafiki prasowej.
2006 / Krój pisma „Silesiana” / Henryk Sakwerda, Artur
Frankowski
Śląski font Silesiana to pierwszy w Polsce krój pisma, zaprojektowany na potrzeby samorządu regionalnego jako element identyfikacji województwa, podobnie jak herb czy logo. Z założenia Silesiana ma być pismem ozdobnym, reprezentacyjnym - przeznaczonym do okazjonalnych druków, listów dedykacyjnych, dyplomów, zaproszeń, itp. wspomagających promocję Śląska, z poszanowaniem jego tradycji literniczych. Autorzy kroju - Henryk Sakwerda oraz Artur Frankowski zadecydowali, że pismo powinno być pochyłe i wywodzić się z tradycyjnej kaligrafii. Krój Silesiany nawiązuje do działalności literniczej Hieronima Wietora, znakomitego XVI – wiecznego śląskiego wydawcy i typografa, twórcy oryginalnej italiki oraz do śląskiej kurrenty, odręcznego pisma wywodzącego się z gotyckiej bastardy.
2007 / System identyfikacji wizualnej Empik-u / BNA, Łukasz
Dziedzic
Nowy system identyfikacji Empik-u po raz pierwszy w historii polskiego designu w całości opiera się na projekcie oryginalnego kroju fontu, zaprojektowanego specjalnie na potrzeby projektu na zlecenie BNA przez cenionego polskiego typografa Łukasza Dziedzica, współpracującego z renomowanymi wydawnictwami i domami typograficznymi. Rodzina fontów Empik Pro w odmianie light, regular i bold obejmuje wersję łacińską oraz cyrylicę ukraińską. W oparciu o nowy krój pisma powstał kompleksowy system identyfikacji wizualnej i informacyjnej obejmujący znane dotychczas submarki jak Empik Foto, Empik Bilety, Empik.com, Art&pap oraz Empik Cafe a takze layouty m.in. magazynu informacyjnego „Tom Kultury”. Nowe logo Empik-u bez wątpienia odświeża wizerunek znanej marki oraz nadaje jej nowoczesny charakter. Autorami koncepcji nowego znaku z charakterystycznym apostrofem/przecinkiem są dyrektor kreatywny oraz współwłaściciel agencji BNA Wojciech Mierowski oraz Wika Wojciechowska.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz